07136275170
جرمگیری دندان و روت پلنینگ
جرمگیری و روت پلنینگ دندان (Scaling and Root Planing) یکی از رایجترین درمان‌های دندانپزشکی است که در آن پلاک و جرم دندانی (تارتار) روی سطح دندان‌ها و زیر خط لثه از بین برده می‌شود. این درمان معمولاً به صورت پروفیلاکسی (به منظور پیشگیری از مشکلات بعدی) یا درمان اصلی بیماری‌های لثه (ژنژویت و پریودنتیت) انجام داده می‌شود.

چه افرادی نیاز به جرمگیری دندان دارند؟

همانطور که در مقدمه اشاره شد، افراد می‌توانند به صورت درمان پروفیلاکسی و برای پیشگیری از بروز مشکلات دندان یا لثه، جرمگیری دندان انجام دهند. جرمگیری پروفیلاکسی معمولاً در جلسات ویزیت دوره‌ای انجام می‌شود و صرفاً درمانی به منظور تمیز کردن دندان‌ها است . اما جرمیگری به همراه روت پلنینگ، به طور اختصاصی برای درمان بیماری‌های لثه و پریودنتال (Periodontal Disease) انجام داده می‌شود.  

بیماری پریودنتال چیست؟

بیماری پریودنتال که به آن پریودنتیت (Periodontitis) نیز می‌گویند، یک بیماری التهابی شدید است که لثه‌ها، استخوان‌ها و بافت‌های اطراف را درگیر شکلِ خطرناکی از عفونت می‌کند. پریودنتیت که به عنوان بیماری پیشرفته لثه نیز شناخته می‌شود، با تجمع طولانی مدت پلاک و جرم دندانی در نواحی زیر شروع می‌شود:

  • زیر خط لثه
  • روی لثه و اطراف دندان‌ها
  • سطوح دندانی
  • روی ریشه دندان

اولین خطِ درمان این بیماری، جرمگیری دندان است.

پریودنتیت چگونه شکل می‌گیرد؟

مقصر اصلی پلاک دندان است

پلاک دندان مجموعه‌ای از باکتری‌ها، مواد معدنی و ذرات ریز مواد غذایی است که همیشه در داخل دهان تشکیل می‌شود و با وجود دردسر ساز بود، نمی‌توان برای همیشه آن را از بین برد. اما با شستشوی دهان، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، می‌توان مانع از تجمع پلاک دندانی و ایجاد تارتار یا جرم سفت و سخت دندانی شد.

لثه کم کم ملتهب می‌شود

چنانچه دندان‌ها به طور مرتب مسواک زده نشوند، پلاک کم کم تجمع یافته و به مرور زمان سفت و سخت می‌شود، به طوری که دیگر با مسواک زدن برداشته نمی‌شود. در چنین حالتی باکتری‌های موجود در جرم دندانی به زیر خط لثه نفوذ کرده و باعث التهاب لثه یا ژینژویت (Gingivitis) می‌شوند.

خوشبختانه با کمک روش معمولِ جرمگیری دندان، می توان ژنژویت را به خوبی درمان کرد و مانع از گسترش آن شد. اما با عدم درمان التهاب لثه، به مرور زمان با عفونت لثه و پریودنتیت مواجه خواهیم شد.

سرو کله بیماری پریودنتیت پیدا می‌شود

با عدم درمان التهاب لثه بیماری پریودنتیت ایجاد شده و لثه‌ها تحریک می‌شوند تا جایی که از دندان و ریشه آن فاصله می‌گیرند. در چنین وضعیتی فضای عمیقی به نام پاکت پریودنتال (periodontal pockets) ایجاد می شود که به زودی پر از پلاک، تارتار و باکتری‌های مخرب می‌شود.

پلاک و تارتار در این فضاها حرکت می‌کنند و منجر به بروز علائمی مانند تورم، خونریزی لثه‌ها، بوی بد دهان، آبسه دندان، کیست و یا حتی لق شدن دندان‌ها می‌شوند. یکی از اصلی‌ترین درمان‌های این مشکل، جرمگیری دندان و روت پلنینگ است.

دندان و لثه طی چه مراحلی جرمیگری می‌شوند؟

1. اعمال بی حسی موضعی

جرم گیری دندان و روت پلنینگ نیاز به بی حسی موضعی دارد. بی حسی موضعی رایج ترین نوع آرامبخشی و توقف درد در درمان‌های دندانپزشکی کم تهاجم است. با اعمال این نوع بیحسی، شما در طول درمان دردی حس نخواهید کرد و احتمالاً به کاهش خونریزی لثه نیز کمک می‌شود.

دندانپزشک عمومی یا متخصص لثه داروی بیحسی را به دهان تزریق می‌کند و طولی نخواهد کشید (حدود 5 دقیقه) که ناحیه تحت درمان کاملاً بی حس می‌شود. شما در طول جرمگیری بیدار و هوشیار خواهید بود اما هیچ دردی احساس نخواهید کرد. البته ممکن است در حین و بعد از درمان مقداری حساسیت در محل تزریق  داشته باشید.

دکتر سیروس قاسمی | فلوشيپ ايمپلنت در شیراز

داشتن لبخندی زیبا برای بیشتر مردم حائز اهمیت می‌باشد. اصلاح طرح لبخند یا همان طراحی خط لبخند (شیراز) روشی برای زیباتر کردن چهره‌ی شما می‌باشد. برای انجام طراحی لبخند، ابتدا باید مشکلاتی که دندان و یا فک شما دارد را حل کنید، پس علاوه بر زیبایی، فواید درمانی زیادی هم دارد. در فرآیند طراحی لبخند، با روش‌های مختلفی مثل لمینت، ارتودنسی و...، رنگ، فرم، شکل، موقعیت و دیگر مشکلات دندان اصلاح می‌شود.

اطلاعات تماس

آدرس : شیراز خيابان زرگري نبش كوچه ١٨ ساختمان مديكال طبقه دوم واحد  21

تلفن : 07136275126 - 07136275170 - 09177119025

ایمیل : info@drsirousghasemi.com

ساعت کاری: از 9 صبح تا 13  و عصر 16 تا 21